Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to. (A. Einstein)

Sv. Martin

11. 11. 2008 0:00
Rubrika: zajímavosti | Štítky: svatí

Sv. Martin Tourský
francouzský biskup v Tours 

* 316
+ 8. listopadu 396

Už v deseti letech se chtěl stát poustevníkem. Jeho otec, který byl vojákem, ho však umístil už v 15 letech v galské armádě. Pro svou spolehlivost a odvahu se Martin stal brzy důstojníkem.
Když jel v mrazivém dni do vojenského tábora v Amiens, uviděl u brány polonahého žebráka. Martin neměl u sebe jídlo ani peníze a nevěděl, co by mu dal, tak vzal svůj důstojnický plášť a mečem ho rozpůlil na dvě poloviny, aby se žebrák alespoň zahřál. Příští noc spatřil Ježíše, oděného půlkou jeho pláště, jak mluví k andělům: "Tímto pláštěm mě oděl Martin, který je teprve na cestě ke křtu." Zanedlouho poté se nechal Martin pokřtít a odešel z armády.

 

Martin si 8 km od Poitiers vybudoval poustevnu, z níž se vyvinul klášter. Asi o deset let později ho klérus a lid zvolil za biskupa v Tours. Martin i v této vysoké funkci žil asketicky, místo do biskupského paláce se s několika mnichy nastěhoval před brány města do polorozpadlých dřevěných chatrčí. Horlivě hlásal evangelium hlavně ve venkovských oblastech, všude se staral o zlepšení poměrů. Prostí lidé ho měli velmi rádi.


Svatý Martin byl nazýván biskupem chudých a když zemřel, na jeho pohřbu 11. listopadu se sešly davy lidí, mezi nimi asi 2000 mnichů.

Atributy:
žebrák, plášť, chudák, malomocný (kterého podle legendy uzdravil polibkem), kůň, husa (když ho chtěli učinit biskupem, schoval se prý mezi husy, aby tuto hodnost nemusel přijmout), peníze, pohár. Je zobrazován hlavně jak se dělí jako mladý jezdec s žebrákem o plášť.

 

Patron:
vojáků, jezdců, kovářů, tkalců, koželuhů, krejčích, rukavičkářů, kloboučníků, hlasatelů,
hoteliérů, mlynářů, kartáčníků, bednářů, vinařů, pastýřů, hostinských,
cestujících, chudáků a žebráků, zajatců, abstinentů, domácích zvířat a hus, proti vyrážce, hadímu uštknutí.

část převzata z: abc svatých

Martin na bílém koni asi nepřijede... spíž na větrném :)

Zobrazeno 1166×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz